ALAPSZABÁLY
Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács
2010. január 01 .
ALAPSZABÁLY
A magyar szesz- és szeszesitalgyártásban, valamint forgalmazásban érdekelt gazdálkodó szervezetek elhatározták, hogy a koordinálás és szabályozottság elősegítésével a piacgazdaság feltételei között történő szakmai-tudományos együttműködésük, társadalmi szerepvállalásuk, valamint szakmai érdekképviseletük érdekében egyesületet hoznak létre. Ennek keretében a jelen alapszabályban, valamint a szervezeti és működési szabályzatban meghatározott, és a mindenkori jogi lehetőségek figyelembevételével a rendelkezésre álló eszközökkel - a versenyfeltételek megőrzése mellett - saját maguk is formálják feltételrendszerüket, beleértve termelési, feldolgozási, piaci, fejlődési és környezeti feltételeiket.
3. A Szövetség székhelye: 1095 Budapest, Soroksári út 26.
4. A Szövetség bélyegzője: a Szövetség neve és székhelye
5. A Szövetség jogi személy.
6. A Szövetség szervei:
a. Közgyűlés
b. Elnökség (legalább 20 tag esetén választható)
7. A szövetség tisztségviselői:
8. A Szövetség képviseletét az Elnök illetve az Igazgató megállapodásuk szerint látja el. Az Igazgató az ügyek meghatározott csoportjára nézve képviseleti jogkörét jogi képviselőre, a Szövetség tagjára illetve a Szövetség munkavállalójára ruházhatja át.
II. A Szövetség feladata
III. A Szövetség céljának megvalósítását szolgáló eszközök
A Szövetség a célját és ehhez kapcsolódó feladatait különösen a következő eszközökkel valósítja meg:
1. Képviseli a tagokat a Szövetség működési körébe tartozó kifejezetten ágazati jellegű ügyekben (mint a Parlamenti Bizottságok, Minisztériumok, média, stb.);
2. Etikai kódexe alapján elősegíti a tisztességes piaci magatartás és az ennek megfelelő reklámtevékenység követelményeinek megvalósulását, és elvárja tagjaitól a jogkövető magatartást, a kultúrált alkoholfogyasztás népszerűsítését;
3. Tájékoztatja a tagokat a szakmai információkról az adatvédelmi- és versenyelőírások betartásával;
4. Jogszabályok alkotását és ágazati érdekű intézkedések megtételét kezdeményezi; véleményt nyilvánít, és javaslatot tesz a tagok működését érintő jogszabályok tervezeteivel kapcsolatban, különös tekintettel az élelmiszertörvényre, a minőségvédelemi és jövedéki szabályozásra;
5. Nemzetközi kapcsolatokat tart fenn külföldi szakmai szervezetekkel;
6. Javaslatokat tesz, és intézkedéseket kezdeményez közigazgatási és társadalmi szervek felé;
7. Együttműködik más szervezetekkel.
IV. A Szövetség tagjai
1. A Szövetségnek teljes jogú és pártoló tagjai vannak. Pártoló tagság legfeljebb a belépési év végéig lehetséges.
2. A szövetség tagjai lehetnek: szeszipari termékeket gyártó, -feldolgozó és -forgalmazó gazdálkodó szervezetek, ideértve márkaképviseleti irodákat is, (továbbiakban: gazdálkodók), és ezek szövetségei, valamint alkoholtartalmú italokhoz kapcsolódó tevékenységet végző társadalmi- és gazdálkodó szervezetek, amelyek csatlakozási szándékukat és együttműködési készségüket kinyilvánították, a Szövetség Alapszabályát magukra nézve kötelezőnek ismerték el, és ez alapján a Szövetség Közgyűlése a belépésüket elfogadta.
3. Belépés
a., A Szövetséghez való csatlakozásról a Közgyűlés határozattal dönt -az Etikai Bizottságnak a belépni kívánó tag tagfelvételi kérelmének előzetes jóváhagyó véleménye alapján- a csatlakozási feltételek (időpont, tagdíj összege stb.) megállapítása mellett.
b., A jelentkezéssel egyidejűleg az alábbi dokumentumokat kell benyújtani:
- Belépési nyilatkozat,
- 30 napnál nem régebbi cégkivonat,
- Aláírás címpéldány másolat,
- Az egyéni vállalkozó vállalkozói igazolványának másolata,
- Adóraktári vagy jövedéki engedély másolat,
- Nyilatkozatát arról, hogy nem függesztették fel, nem vonták vissza az adóraktári vagy jövedéki engedélyét,
- Nyilatkozat arról, hogy mely, a hatályos jogszabályok szerinti, magyar kapcsolt vállalkozással rendelkezik,
- Éves mérleg (amennyiben rendelkezésre áll, könyvvizsgáló által hitelesítve)
- Nyilatkozat arról, hogy az elmúlt két évben nem marasztalták el jövedéki bűncselekmény miatt,
- Kimutatás az éves forgalomról, a belépés évre vetítve és két évre visszamenőleg,
- Termékeinek teljes listája és címkéi 1-1 fotóval,
- Nyilatkozat arról, hogy
c., Az a gazdálkodó, illetve szövetség vehető fel a Szövetségbe, amely(aki), illetve tagjai, megfelel(nek) az Etikai Kódexben rögzített követelményeknek is. Nem vehető fel az a szervezet, melynek tagjaival a Szövetségnek lezáratlan jogi vagy pénzügyi vitái vannak.
d., A csatlakozó tag a belépést követően 8 napon belül három havi tagdíjat előre egy összegben köteles megfizetni. Tagsági jogait csak ennek igazolása után gyakorolhatja. A határidő eredménytelen elteltével a tagsági jogviszony megszűnik.
V. A tagsági viszony megszűnése:
1. A tagsági jogviszony megszűnik
- kilépéssel,
- kizárással,
- a tag jogutód nélküli megszűnésével,
- ha a tag az előírt tagsági díjjal, illetve előlegfizetéssel 3 hónapot meghaladó hátralékban van, és azt írásbeli felszólítás ellenére sem rendezi, az év végével,
- a jelen Alapszabályban meghatározott esetekben, illetve a tagsági feltételek megszűnésével.
2. A tag a Szövetségből írásbeli bejelentéssel bármikor kiléphet, de ez nem mentesíti a tárgyévi teljes tagdíj befizetésének kötelezettsége alól.
3. Kizárás:
A Közgyűlés a tagot kizárhatja, ha a tag vagy annak tagjai az Alapszabály rendelkezéseit, illetve tagi kötelezettségeit megsértette, vagy a Szövetség működését egyébként veszélyezteti, illetve azon tagszervezetet, melynek tagjaival a Szövetségnek lezáratlan jogi vagy pénzügyi vitája van.
4. A tag a tagsági jogviszonya megszűnésével kapcsolatban különösen indokolt esetben, legfeljebb egy alkalommal felülvizsgálatot kérhet a Közgyűléstől.
VI. A tagok jogai:
1. Részvétel a Szövetség tevékenységében;
2. felszólalási, véleményezési, indítvány- és javaslattételi jog;
3. a Szövetség tevékenységéről, valamint illetékességébe tartozó kérdésekről információ kérése;
4. a tag jogosult a Szövetség irataiba és elszámolásaiba betekinteni, továbbá az Igazgatótól a Szövetség tevékenységéről felvilágosítást kérni;
5. a Szövetség tagjai közreműködésüket személyesen vagy képviselőjük útján gyakorolják;
6. a teljes jogú tagok esetében a választás joga a Szövetség tisztségviselőit illetően, a választhatóság joga a Szövetség szerveinek tisztségeire;
7. pártoló tag a Szövetség működésében megfigyelőként vehet részt.
Az a Tag, aki az előírt tagsági díjjal, illetve előlegfizetéssel 3 hónapot meghaladó hátralékban van, és azt írásbeli felszólítás ellenére sem rendezi, tagsági jogait nem gyakorolhatja.
VII. A tagok kötelezettségei:
A tagok általános kötelezettsége, hogy közreműködjenek a Szövetség célkitűzéseinek megvalósításában, megtartsák az Alapszabály, az Etikai Kódex és a Közgyűlés rendelkezéseit, és határidőre teljesítsék pénzügyi kötelezettségeit a Szövetség felé.
1. Részvétel és együttműködés a Szövetség mindazon tevékenységének ellátásában, amelyeket Alapszabályban illetve a Közgyűlés vagy a Tagozat határozatában elvállaltak;
2. a Szövetség működése körében elfogadott Etikai Kódex és egyéb szabályok betartása, az érvényben lévő megállapodások teljesítése, a meghozott döntések végrehajtása;
3. kötelezettségvállalás arra, hogy sem közvetlenül, sem közvetve nem akadályozzák a Szövetség tevékenységét és a testületi döntések teljesítését;
4. a megbízható és felelősségteljes információadás elősegítése, illetve biztosítása, részvétel a Szövetség információs rendszerében;
5. tagdíj fizetése az VIII. fejezetben foglaltak szerint.
VIII. A Szövetség költséggazdálkodása
1. A Szövetség éves költségvetési terv alapján gazdálkodik. Bevételeit a tagok által fizetett tagdíjak és az egyéb forrásokból származó pénzeszközök képezik.
2. A tagok a tagdíj keretében vállalják a meghatározott feladatok ellátásához szükséges és az egyes szolgáltatások ellenértékét is magukban foglaló működési költségek megtérítését az alábbi elvek szerint.
3. A tagdíj mértékét a tagokkal egyeztetve a Közgyűlés évente tagonként határozza meg.
A teljes jogú tagok tagdíjösszege meghatározásának alapja a tag tárgyévet megelőző évi - a jövedéki adó és az ÁFA nélküli - nettó árbevétele, a magyarországi kapcsolt vállalkozások forgalmát is figyelembe véve.
A pártoló tagok évente meghatározott egységes tagdíjat fizetnek.
A márka képviseleti iroda tagdíjösszegének alapja a márkák forgalma.
A tag árbevételétől függetlenül – nyilatkozata alapján – magasabb kategóriához tartozó tagdíj fizetését is vállalhatja.
4. A tagok a tagdíjat havi egyenlő részletekben, a Szövetség által kiállított számla alapján a tárgy hó ötödik napjáig fizetik meg. Kérelemre negyedéves, féléves és éves tagdíjfizetés is lehetséges.
5. A tag késedelmes tagdíjfizetés esetén, 30 nap türelmi idő letelte után a jegybanki alapkamatnak megfelelő kamatot fizet az elmaradás teljes idejére.
6. A tagdíj mértéke a Szövetség éves működési költségeihez igazodik. Ennek megfelelően, amennyiben a bevételek nem fedezik a Szövetség éves működési költségét, a tagok a hiányt a tagdíjfizetésük arányában viselik az Elnökség határozata (Elnök döntése) alapján.
7. Amennyiben a Szövetség feladatainak ellátása szükségessé teszi, az Elnökség (Elnök) tagdíjelőleg fizetését írhatja elő.
8. A költség-előirányzatot a tárgyévet megelőzően kell a Közgyűlés elé terjeszteni.
9. A költségvetésben nem szereplő kiadásokra az érdekelt tagok illetve a Tagozatok külön befizetést vállalhatnak.
IX. A Közgyűlés
1. A Szövetség legfőbb szerve a Közgyűlés, amely a tagok összességéből áll.
2. A Közgyűlés kizárólagos hatásköre:
a. Az Alapszabály elfogadása, módosítása.
b. Az Elnökség és az Elnök megválasztása
c. A Szövetség éves költségvetési tervének és éves beszámolójának jóváhagyása.
d. A Szövetségbe tagként való belépés elfogadása.
e. Az Igazgató megválasztása, visszahívása.
f. A Szövetség feloszlásának, illetve más társadalmi szervezettel való egyesülésének elhatározása.
g. Nemzetközi szakmai szövetségbe való belépés elhatározása.
h. Az Etikai Bizottság tagjainak és Elnökének megválasztása.
3. A Közgyűlés ügyrendje:
a. A Közgyűlés szükség szerint, de évente legalább egy alkalommal ülésezik. A Közgyűlést az Elnökség (Elnök) hívja össze, és az Elnök vagy Levezető Elnök vezeti le. Közgyűlést akkor is kell tartani, ha a szavazatok több mint a felét képviselő tagok az ok és cél megjelölésével kérik.
Ha a Közgyűlést a tagok kezdeményezik, és e kezdeményezésre 15 napon belül nem történik intézkedés, a Közgyűlést a tagok maguk is összehívhatják.
b. A Közgyűlés kijelölt időpontját és napirendjét valamint az előterjesztéseket és a határozat-tervezetet is tartalmazó meghívót, a Közgyűlés időpontját 8 nappal megelőzően kell a tagoknak megküldeni.
c. A Közgyűlés a meghívóban nem szereplő kérdésekben csak akkor hozhat határozatot, ha az ülésen valamennyi tag jelen van, és a megtárgyalásukhoz egyhangúlag hozzájárulnak.
d. A Közgyűlési határozat hozatalánál minden teljes jogú tagot a tagdíj minden tízezer forintja után egy szavazat illet. A pártoló tagok a Közgyűlésen tanácskozási joggal vesznek részt.
e. A tag képviselete (szavazása) döntésre és érvényes nyilatkozattételre feljogosító, személyre szóló meghatalmazással történhet.
f. A szavazati jogát nem gyakorolhatja a határozathozatalnál az a tag, akivel a határozat szerint szerződést kell kötni, vagy aki ellen pert kell indítani, továbbá a kizárás kérdésében érintett tag.
g. A Közgyűlésen a Szövetség Igazgatója és az eseti meghívottak tanácskozási joggal, valamint a jegyzőkönyvvezető vesznek részt.
h. A Közgyűlés döntéseinél:
1. Háromnegyedes többség szükséges:
- a Szövetség feloszlásának, más társadalmi szervezettel való egyesülésének elhatározása,
- új tag belépésének elfogadása,
- az Alapszabály módosítása során.
2. Egyéb esetekben egyszerű szótöbbség szükséges ,
i. A Közgyűlés akkor határozatképes, ha az ülésen a szavazatok legalább 3/4-ed részét birtokló tagok jelen vannak. Ha a Közgyűlés nem határozatképes, úgy haladéktalanul, de legkésőbb 15 napon belül új ülést kell összehívni, amely a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes.
j. A Közgyűlés szükség szerint külső szakértők bevonása útján vagy más módon biztosítja, hogy az állásfoglalása - műszaki, közgazdasági, jogi és más szempontból - a magyarországi és nemzetközi követelményeknek megfeleljen.
k. A Közgyűlés határozatait általában nyílt szavazással hozza. A Közgyűlés a jelenlévő szavazatok egyharmadának javaslatára titkos szavazást rendelhet el.
l. A Közgyűlésről jegyzőkönyvet kell vezetni, amelyet az Elnök (levezető Elnök), a jegyzőkönyvvezető és egy, a Közgyűlés által megválasztott hitelesítő tag ír alá. A jegyzőkönyv tartalmazza az ülés helyét, idejét, a jelenlevők felsorolását, a megtörtént lényeges eseményeket, elhangzott indítványokat, a meghozott döntéseket. Döntés meghozatala ellen a szavazók illetve a tanácskozási joggal rendelkezők különvéleményét kérésükre a jegyzőkönyvben rögzíteni kell. A jegyzőkönyvet az ülés döntése szerint kell megküldeni az érdekelteknek. A jegyzőkönyv egy példányát az Igazgató helyezi irattárba. A jegyzőkönyvbe a Szövetség tagjai, illetve az érintettek tekinthetnek bele.
m. A tagok írásban is hozhatnak Közgyűlési határozatot. Az Igazgató a határozati javaslatot határidő tűzésével megküldi a tagoknak, akik írásban szavaznak annak elfogadásáról. A határozat akkor tekinthető meghozottnak, amikor a döntéshez szükséges utolsó szavazat beérkezik. A meghozott határozatról az Igazgató a tagokat értesíti.
Amennyiben a szavazattal rendelkezők több, mint fele kéri, a határozat meghozatalára a Közgyűlés ülését össze kell hívni.
Nem lehet írásban szavazni az Szövetség Alapszabályának módosításáról, valamint a Szövetség feloszlásának, más társadalmi szervezettel való egyesülésének elhatározásáról.
X. Elnökség
1 .A Közgyűlési határozatok végrehajtásának elősegítésére, valamint a kapcsolattartás és az ügyek intézésének folyamatossága érdekében legalább 30 tag esetén a Közgyűlés Elnökséget választ, de az Elnökség már legalább 20 tag esetén is létrehozható.
2. Az Elnökség tagjai - az Elnök kivételével - csak a Szövetség gazdálkodó tagjai (gazdálkodó tagok képviselői) lehetnek Az Elnökség hét tagból áll, kivéve, ha az Elnök a tagság soraiból kerül megválasztásra, ekkor az Elnökség összesen hattagú. Az Elnökségi tagokat a Közgyűlés két évre választja.
3. Az Elnökség ügyrendjét saját maga határozza meg a Szervezeti és Működési Szabályzat alapján.
4. A Közgyűlés napirendjére az Elnökség (Elnök) tesz javaslatot.
1. A Tagozatok a hasonló tevékenységet végző tagok szervezetei, amelyek a Szövetség szervezetén belül önálló feladatkörrel végzik tevékenységüket a sajátos szakmai érdekek összehangolása, a Szövetség általi megjelenítése és képviselete érdekében. A Tagozat aktívan közreműködik a Szövetség terméktanácsi feladatainak ellátásában.
A Szövetségben négy Tagozat működik:
2. A Tagozat belső működését a Szervezeti és Működési Szabályzat alapján maga szabályozza, munkacsoportot hozhat létre.
3. A Tagozat önállóan dolgozik, javaslataival kapcsolatban az Elnökségnek (Elnöknek) vétójoga van.
4. A döntéshozatal során a Tagozat tagjait egy szavazat illeti meg.
5. A Tagozat a költségvetésben nem szereplő kiadásokkal járó döntései esetén a Tagozat tagjaira vonatkozó befizetési kötelezettséget írhat elő. A befizetésről való döntéshez a Tagozat tagjai összességének hozzájárulása szükséges.
6. A Tagozat adminisztratív feladatait a Szövetségnél alkalmazásban álló munkavállalók (továbbiakban: Iroda) látják el.
7. A Tagozat megállapításai és javaslatai alapján, az Elnökség (Elnök)ellenkező értelmű döntése hiányában, az Igazgató (Iroda) köteles a megfelelő intézkedést megtenni, annak végrehajtását ellenőrizni és minderről a Tagozatnak beszámolni.
1. A tagokat általánosan érintő kérdésekben való hatékony együttműködés érdekében a Szövetségben Szakbizottságok működnek.
a. Állandó Szakbizottságok:
b. Az Elnökség (Elnök) ad hoc Szakbizottságokat hozhat létre.
2. A Szakbizottság – az Etikai Bizottság kivételével - a megalakítását követő ülésen saját tagjai sorából megválasztja elnökét.
3. A Szakbizottságoknak tagja a Szövetség összes tagja, de a tényleges munkavégzésre munkacsoportokat hozhatnak létre.
4. A Szakbizottságok konszenzussal hozzák határozataikat. Ha az adott kérdésben a konszenzus hiánya folytán nem tud határozatot hozni, a kérdés a Közgyűlés/Elnökség/Elnök által összehívott értekezlet napirendjére tűzhető.
5. A Szakbizottság üléseit szükség szerint tartja. Az Szakbizottság ülését annak elnöke saját kezdeményezésére, vagy legalább két másik tag kérésére hívja össze.
6. A Szakbizottság titkári feladatait az Iroda látja el.
A Szakbizottság megállapításai és javaslatai alapján, az Elnökség (Elnök) ellenkező értelmű döntése hiányában, az Igazgató (Iroda) köteles a megfelelő intézkedést megtenni, annak végrehajtását ellenőrizni és minderről a Szakbizottságnak beszámolni.
7. A Szakbizottság az Igazgató útján külső szakértőket is igénybe vehet.
8. A Szakbizottság munkájáról a Közgyűlésnek évente beszámol.
9. Az Etikai Bizottság 3 - 5 tagú. Az Etikai Bizottság tagjait és Elnökét a Közgyűlés választja meg kétéves időtartamra.
Az Etikai Bizottság munkáját az Etikai Kódex alapján végzi, mely jelen Alapszabály mellékletét képezi.
Az Etikai Bizottság feladata:
1. Figyelemmel kíséri a tagok etikus működését, az Etikai Kódex betartását,
2. Amennyiben etikátlan működést észlel, az érintett bevonásával etikai ülést kezdeményez,
3. Javaslatot tesz a Közgyűlésnek szankcionálásra,
4. Véleményezi az újonnan belépni szándékozók tagfelvételi kérelmét.
XIII. A Szövetség tisztségviselői
1. Elnök
Az Elnök olyan természetes személy is lehet, aki nem tagja (tagi képviselője) a Szövetségnek.
Az Elnököt a Közgyűlés két évre választja, az Elnök egyben az Elnökség elnöke is. Amennyiben a Közgyűlés nem választ elnökséget az Elnök ellátja az Elnökség feladatait is.
2. Igazgató
a. A Szövetséget a határozatlan időtartamra megválasztott Igazgató az Alapszabálynak, továbbá a Közgyűlés határozatainak keretei között egyéni felelősséggel vezeti és gyakorolja a Szövetség ügyvezetési apparátusában a munkáltatói jogokat.
Az Igazgató fölött - a munkaviszony létesítésének és megszüntetésének kivételével, mely az Elnökség (Elnök) hatásköre – a munkáltatói jogokat az Elnök gyakorolja.
b. Az Igazgató felelős
- a hatályos jogszabályoknak, az Alapszabálynak, valamint a Közgyűlési határozatoknak az Irodán belüli végrehajtásáért,
- a Szövetség működési költségfedezetével történő takarékos gazdálkodásért,
- a Szövetség Alapszabályában meghatározott működési feltételek betartásáért.
c. Az Igazgató köteles a Szövetség tevékenységét úgy szervezni, hogy folyamatosan megvalósuljon a társadalmi szervezet elsődleges célja, a tagok együttműködése. Ennek érdekében az Igazgató köteles a Közgyűlést rendszeresen tájékoztatni a feladatok végrehajtásáról.
d. Az Igazgató
- az Alapszabálynak, a Közgyűlés határozatainak megfelelően folyamatosan intézi a Szövetség ügyeit;
- beszámol a Közgyűlésnek az ügyek intézéséről;
- folyamatosan tájékoztatja a Szövetség tagjait a Közgyűlés határozatainak végrehajtásáról;
- felügyeli az Iroda munkáját;
- az éves költségvetés tervezetét a Közgyűlés elé terjeszti;
- az éves költségvetés keretében irányítja a Szövetség pénzgazdálkodását, az irányadó szabályoknak megfelelően utalványozza a kifizetéseket;
- gondoskodik arról, hogy a tagok által bizalmasnak minősített iratok (adatok) csak a megjelölt célra legyenek felhasználhatók.
Budapest, 2009. december 10.
Az Alapszabály módosítását a Közgyűlés 2009. december 10-én a 9/2009. sz. határozatával elfogadta, és 2010. január 1-jén hatályba lép.
Halász Róbert
igazgató